Dnia 17-01-13 tuż za drzwiami wejściowymi naszej szkoły odbył się pokaz doświadczeń fizycznych i chemicznych zatytułowany: „Ja potrafię, a ty…?”. Uczniowie prezentowali m. in zjawisko odrzutu, zasadę działania detergentów, prawo Pascala, siłę nośną, ciśnienie hydrostatyczne i skonstruowane przez nich urządzenia oraz kalejdoskopy. Całość była bardzo dobrze zorganizowana. Oprócz oglądania doświadczeń można też było porozmawiać z ich wykonawcami. Redaktorowi udało się nawet przeprowadzić kilka wywiadów.

Co ma na celu twoje doświadczenie?

Doświadczenie prezentowane przeze mnie ma na celu potwierdzenie istnienia siły nośnej, wykorzystywanej np. w samolotach.

Widzę, że do potwierdzenia tego założenia wykorzystałeś model. Opowiedz o nim.

Jest to zgięta kartka z dziurą nawleczona na sznurek. Jeżeli dmuchniemy w przód, to kartka się podniesie. Dzieje się tak, ponieważ siła nośna jest większa od siły ciężkości. Siła nośna powstaje na skutek ruchu wobec odpowiednio ustawionych skrzydeł samolotu, nachylonych względem toru lotu.

Dziękuję

O czym jest wasze doświadczenie?

Nasze doświadczenie jest o tym, jakie są oddziaływania między ciałami. Ja zaprezentuję to na przykładzie magnesów. Jeśli mamy ładunek plusowy i minusowy, wtedy ładunki się przyciągają, a jeśli mamy ładunki plusowy i plusowy, to wtedy się odpychają.

Coś jeszcze?

Ja mam pewną ciekawostkę. Każdy wie, że człowiek nie może unieść się ciągnąc za własne włosy, ale czy pan może to wytłumaczyć?

Ja?

Tak, pan.

Yyy… ponieważ… ziemia przyciąga go z większą siłą, niż ta, z którą on sam się ciągnie?

Nie. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie oddziaływania są wzajemne. Oznacza to, że jeśli jedno ciało działa na drugie, to drugie ciało też oddziałuje na pierwsze; natomiast w tym przypadku działa tylko jedno ciało.

Aha…, dobrze. Dziękuję

Udało się także przeprowadzić wywiady z rodzicami, którzy byli głównymi oglądającymi.

Co sądzi pani o szkolnym pokazie doświadczeń?

Na pewno jest to dosyć ciekawe. Można coś nowego podpatrzeć, coś wykorzystać w życiu.

Czy podobają się pani przedstawione tutaj doświadczenia?

Część jest nawet zaskakująca. Na pewno wszystkie są dosyć ciekawe.

Dziękuję

Jaka jest pani ogólna opinia na temat doświadczeń tutaj przedstawionych?

Bardzo dobra. Super, podobało mi się. Nauka nie idzie w las.

Czy uważa pani, że jest to oryginalny pomysł, czy raczej nie?

Tak. Jest to według mnie bardzo ciekawy pomysł. Najlepsze było doświadczenie o balonach.

Dziękuję. Do widzenia.

Do widzenia