Bo  TEATR  rzuca  niełatwe   w y z w a n i a

miłośnikom  logicznego  dialogu

do odważnej a twórczej  prezentacji  m y ś l i

porywających do współtworzenia

niezniszczalnej s c e n y  ż y c i a   p o k o l e ń,

utwardzonej   mądrością,

wzbogaconej pięknem serdeczności  i  p r a w d y !

/Irena Sauer/

Po rocznej przerwie

Format A4 odzyskał dawną formę. W tym roku baśń  z 1001 nocy zainspirowała młodych aktorów z Koła Teatralnego działającego w Gimnazjum w Turzy Śląskiej.

Spotykaliśmy się w każde piątkowe popołudnie, od połowy września w s. 218. Najpierw oswojenie z tekstem, potem przydział ról, poszło w miarę gładko,  nikt specjalnie się nie buntował, no może trochę,  niektórzy uważali, że mają za krótki tekst (nie liczy się ilość tylko to, ile serca włożysz w swoją postać).

Poważny problem stanowiły stroje - przecież musiały być dopasowane do epoki - perska księżniczka Szeherezada żyła na przełomie IX - X wieku w Bagdadzie, a więc stroje, kultura znacznie odbiegają od współczesnej mody. Po wielu poszukiwaniach odkryliśmy, że wszystko można dopasować - od czego są Szmateksy - tam znaleźliśmy prawie wszystko, pomogły również w przeróbkach babcie, mamy, ciocie.

Ostatni tydzień przed premierą, wszystko znów stanęło na głowie, zaatakowała nas grypa, odmówili przyjścia nasi przyjaciele z DPS-ów, prapremiera zamiast we środę wypadła w czwartek o 9.00. Wtedy odwiedziło nas Przedszkole z Turzy Śląskiej i uczniowie z SP w Turzy Śląskiej. Wcale nie byliśmy zadowoleni z występu, „oby wieczorem wszystkie wpadki zniknęły”, dlaczego Celina nie zatańczyła układu do sceny ze źródła?”… ,  niektórzy zwątpili. „nie martwcie się, specjalnie Wam zorganizowałam pierwszy występ przed Maluchami, żebyście się wreszcie zmobilizowali… jak nie będą Wam dzieciaki biły braw i patrzyły na Was z otwartą buzią, to znaczy, że…..”

Stres sięgał zenitu….. Czwartek 17.00, wszyscy aktorzy ruszają do „garderoby”, została godzina. Po naszym występie grają jeszcze dwa zespoły: FATAL  ADDICTION i WALFAD. „Czy to się wszystko może  udać?” „Uda się uda, macie czerpać z występu radość, ma to być dla Was zabawa”- mówi opiekunka.

Tradycją naszej grupy jest modlitwa przed spektaklem do Ducha Św. Tak było i tym razem, jeszcze iskierka energii i wszyscy ruszają  na scenę. Pełna widownia,  ludzie w różnym wieku, znajomi, przyjaciele, zaproszeni goście, absolwenci naszej szkoły, „oby im się podobało”. No i zaczęło się.  Aktorzy początkowo łamiącym się głosem wypowiadali swe kwestie. W  świetle reflektorów i bajkowej scenerii wyglądali zjawiskowo. Szkolny zespół muzyczny, szkolny zespół taneczny…… „ależ oni się ucharakteryzowali”- prawdziwe zombi, (nagłośnienie, oświetlenie), wszystko to sprawiło, że było magicznie.

Po krótkiej przerwie dał swój koncert zespół FATAL  ADDICTION oraz WALFAD. Myślę, że występ się podobał, a komu nie, to trudno: „Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkich zadowolił.”

Dziękuję wszystkim, którzy wystąpili na scenie i pomogli w przygotowaniach, a przede wszystkim: Alinie Adamczyk - Zalewskiej za dekoracje i duchowe wsparcie, Robertowi Wiji i jego zespołowi muzycznemu - szczególnie Marcinowi Kretkowi za to, że godnie zastąpił pana Roberta podczas występu; Bożenie Swobodzie oraz technikom: Markowi Grabcowi, Bartkowi Jerominowi, Kubie Jerominowi, Rafałowi Zającowi oraz pani Wachtarczyk - GOK w Gorzycach.

No i oczywiście wszystkim aktorom - byliście wspaniali, jestem dumna, przywróciliście mi wiarę, w sens tego, co robię. Było warto.

Jolanta Szurman

„Baśń o Ptaku Gadającym , o Drzewie Śpiewającym i o Złocistym Źródle”

OBSADA

MUZYKA – Robert Wija